Kto vynašiel mydlo?

Napriek tomu, že mydlo je niečo, čo má byť čisté a čisté, má špinavú minulosť. Nikto nevie s istotou, kedy bol mydlo prvýkrát vynájdené, hoci sa zdá, že sa objavuje už od úsvitu civilizácie. Jedným z dôvodov, prečo je tak ťažké vyčistiť dohady a odhaliť prvý vznik mydla, je to, že môže byť vyrobené z niekoľkých jednoduchých prísad; v skutočnosti už prášok, ktorý je zmiešaný s tukom alebo olejom, môže tvoriť mydlo mejor aspiradora del mercado.

Z klinových kníh vieme, že pred 5000 rokmi Sumerčania varili popol spolu s živočíšnymi a rastlinnými tukmi, aby vytvorili zmes, ktorú používali na čistenie. Podobný recept na mydlo vyrobené z alkalických solí zmiešaných s olejmi bolo nájdené na egyptských papyrusoch, ktoré sa datujú už do obdobia nového kráľovstva okolo roku 1500 pred našim letopočtom.

Slávny prírodný historik z Ríma, Plínius, spochybnil pripísal vynález mydla galským a germánskym kmeňom, s ktorými sa Rimania stretli pri svojich výbojoch. V každom prípade, čo je viac definitívne známe, je to, že Rimania používali vo svojich kúpeľoch mydlo od roku 200 nášho letopočtu.

Po tom, ako Rím padol do rúk barbarom v neskorom štvrtom storočí, používali aj oni zrazu mydlo. Rímskokatolícka cirkev odrádzala od kúpania, pretože toto bolo považované za príliš podobné hedonistickým a pohanským spôsobom starého impéria. Mnoho ľudí nasledovalo túto radu a všeobecný nedostatok hygieny sa v súčasnosti považuje za hlavný prispievateľ k šíreniu čiernej smrti (1348-1350) a iných chorôb aspiradora de mano.

Napriek tomu sa niektorí ľudia kúpali mydlom aj počas stredoveku. Napríklad križiaci priniesli recept na mydlo z olivového oleja späť do Európy z Blízkeho východu. Pred 18. storočím však používanie mydla ešte nebolo široko rozšírené. Nielenže bolo príliš drahé pre všetkých, ale dokonca aj pre bohatých, ale väčšina mydiel mala aj nepríjemnú vôňu. Našťastie s priemyselnou revolúciou prišli nové metódy výroby mydla a s dovozom exotických voňavých prísad z Afriky a Ázie, ako sú palmové a kokosové oleje, sa mydlo stalo atraktívnejším.

Mnohí tvrdia, že v polovici 19. storočia nastal skutočný obrat pri výrobe všadeprítomných mydiel. Na začiatku krymskej vojny (1854-1857), v ktorej bojovali Britskí vojaci v dnešnej Ukrajine, pochádzala väčšina úmrtí, ktorými trpeli Briti skôr z ochorení než z bojových zranení. Keď Florence Nightingale priniesla hygienu do britských terénnych nemocníc koncom roku 1854, britské úmrtia klesli. Táto lekcia sa zapáčila aj Američanom, ktorí počas svojej občianskej vojny (1861-1865) zaviedli hygienické reformy medzi vojakmi.

Rast použitia mydla sa tiež zhodoval s vývojom masového marketingu. Jeden z prvých gigantov v komerčnej výrobe mydla, Proctor & Gamble si uvedomil, že je dôležité vytvoriť značku, ktorá má atraktívny obal a potom inzerovať produkt v masovom rozsahu. Táto reklama bola taká všadeprítomná, že seriály dennej drámy sa začali nazývať Soap Operas.

Mydlo sa dnes vyrába v trojstupňovom procese. Po prvé sa oleje a tuky sa kombinujú s alkalickými látkami, aby sa vytvorila zmes čistého mydla, vody a glycerínu. Potom sa zmes vysuší, aby sa značne znížil obsah vody. Nakoniec sa sušené hladké mydlo zmieša s vôňou, farbou a ďalšími prísadami a potom sa vytláča do rôznych tvarov. Moderné mydlo nie je obmedzené na kocky, ale poznáme aj kvapalné mydlo a dezinfekčné prostriedky na ruky.